Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

9°
3°

74. rocznica Powstania Warszawskiego – pamiętamy!

02-08-2018 17:08 | Autor: red.
Jak co roku, uroczyście obchodzono na Ursynowie kolejną, tym razem już 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy uczestniczyli w wielu wydarzeniach upamiętniających walkę powstańczą.

Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w niedzielę, 29 lipca – przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Przybyli liczni mieszkańcy Ursynowa i innych dzielnic, zachęceni tytułem koncertu „Śpiewajmy razem dla Niepodległej” . Spośród kilkunastu utworów wykonanych tego wieczora wymienić można m. in. „Marsz Mokotowa”, „O mój rozmarynie”, „Piechotę” oraz „Warszawiankę” i „Warszawskie dzieci”, odśpiewane przy niemałym wzruszeniu widzów. Świadectwem entuzjastycznego przyjęcia chórów były głośnie oklaski oraz bisy, w czasie których zabrzmiały m. in. „Czerwone maki na Monte Cassino” oraz „Piosenka o mojej Warszawie”.

We środę , 1 sierpnia, tradycyjnie o godz. 9.00 złożono wieńce przed pamiątkowym głazem przy ul. Puławskiej 266 i pod Tablicą Memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych. To jedne z niewielu miejsc na terenie Ursynowa, na których toczyły się walki powstańców z niemieckim okupantem. W czasie wojny, na tym terenie znajdowało się lotnisko – a więc ze strategicznego punktu widzenia było to ważne miejsce na mapie ówczesnej Warszawy.

W uroczystości wzięli udział: prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, delegacje władz samorządowych Dzielnicy Ursynów i Mokotów, przedstawiciele: Środowiska Pułku AK „Baszta”, Ursynowskiego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, Policji Warszawa-Ursynów, przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Torów Wyścigów Konnych oraz innych organizacji.

Pamięć o Powstaniu Warszawskim uczczono także przed ursynowskim ratuszem. Władze dzielnicy wraz z licznie zebranymi mieszkańcami Ursynowa oraz harcerzami z ursynowskiego hufca harcerzy „Rawicz” z flagami w dłoniach – o godzinie „W” wstrzymali ruch na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej oraz ul. I. Gandhi, oddając hołd poległym. Chwilę później przy dźwiękach polskiego hymnu na maszt przed ratuszem została wciągnięta flagę narodowa z powstańczą kotwicą oraz flagi stolicy.

– Zarówno poprzez udział w koncercie, poprzez złożony wieniec czy też udział w uroczystym wciągnięciu flagi – upamiętniamy uczestników Powstania Warszawskiego. I choć to już 74. rocznica – pamięć o bohaterskiej walce pozostaje. Dla mnie szczególnie cenne jest to, że co roku w wydarzeniach, jakie organizujemy, są obecni uczestnicy Powstania Warszawskiego. Dumny jestem także z naszych mieszkańców, którzy bez względu na wiek uczestniczą w naszych wydarzeniach – co roku coraz liczniej – mówi zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

Wróć

Inne artykuły

Wpadli z marihuaną Trzech obywateli Ukrainy zostało tymczasowo aresztowanych za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Dwóch z nich zostało przyłapanych przez ochronę na usiłowaniu kradzieży batonów. Podczas kontroli osobistej ursynowscy policjanci znaleźli przy nich dwie porcje marihuany, a w samochodzie, którym przyjechali z kolegą jeszcze ok. 200 gramów nielegalnego suszu. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.
Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.