Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

31. rocznica katastrofy samolotu „Kościuszko”

09-05-2018 22:26 | Autor: red.
W środę, 9 maja, w związku z 31. rocznicą katastrofy wielkiego samolotu pasażerskiego PLL LOT „ Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim w miejscu katastrofy odbyły się tradycyjnie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz Ursynowa – burmistrza Robert Kempa oraz zastępca burmistrza Antoni Pomianowski. Katastrofa samolotu pasażerskiego IŁ-62M „Kościuszko” wydarzyła się 9 maja 1987 o godzinie 11:12 podczas lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego po uszkodzeniu dwóch silników i sterów, w następstwie czego pokład odrzutowca zaczął ogarniać pożar. Kapitan Zygmunt Pawlaczyk nadzwyczaj dzielnie walczył o utrzymanie maszyny w powietrzu i doprowadzenie jej na lotnisko Okęcie, ale uszkodzenia okazały się zbyt duże. W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszystkie znajdujące się na pokładzie samolotu. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.