Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
12°

31. rocznica katastrofy samolotu „Kościuszko”

09-05-2018 22:26 | Autor: red.
W środę, 9 maja, w związku z 31. rocznicą katastrofy wielkiego samolotu pasażerskiego PLL LOT „ Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim w miejscu katastrofy odbyły się tradycyjnie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz Ursynowa – burmistrza Robert Kempa oraz zastępca burmistrza Antoni Pomianowski. Katastrofa samolotu pasażerskiego IŁ-62M „Kościuszko” wydarzyła się 9 maja 1987 o godzinie 11:12 podczas lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego po uszkodzeniu dwóch silników i sterów, w następstwie czego pokład odrzutowca zaczął ogarniać pożar. Kapitan Zygmunt Pawlaczyk nadzwyczaj dzielnie walczył o utrzymanie maszyny w powietrzu i doprowadzenie jej na lotnisko Okęcie, ale uszkodzenia okazały się zbyt duże. W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszystkie znajdujące się na pokładzie samolotu. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

Wróć

Inne artykuły

Za co wojewoda karze ursynowian? Decyzją wojewody mazowieckiego wstrzymana została inwestycja drogowa pod nazwą „Budowa ul. Rosoła/Relaksowej na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Rosnowskiego”. Ukończono odcinek od Wąwozowej do Rosnowskiego, przywracając przejezdność tej ostatniej dwupasmówki, natomiast nieoczekiwana decyzja powzięta przez wojewodę wstrzymuje poszerzanie Rosoła na odcinku Jeżewskiego - Wąwozowa.
Kolejna Noc Muzeów za nami! Po raz szósty mieszkańcy Ursynowa znaleźli w Noc Muzeów wiele atrakcji niedaleko swojego domu. Nie sposób policzyć ilu nas było dokładnie, ale bez wątpienia – wielu.
Sąsiedzki piknik przy Kajakowej W minioną sobotę 19 maja odbył się DZIEŃ SĄSIADA na Zielonym Ursynowie. Na terenie zielonym, przed Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b, na najmłodszych sąsiadów czekało wiele atrakcji.
Festiwal Kolorów na Ursynowie! Już 26 maja o godz. 15.00 na Kopie Cwila zagości Festiwal Kolorów! Będzie to już jego szósta odsłona, a pierwsza na Ursynowie. Oprócz niezapomnianej atmosfery wśród unoszących się w powietrzu kolorów Holi, uczestników czekać będzie m. in. koncert znanego i lubianego rapera B.R.O! Urząd Dzielnicy Ursynów jest partnerem przedsięwzięcia.