Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

30-lecie polskich samorządów

27-05-2020 22:25 | Autor: red.
W dniu 27 maja, w rocznicę wyborów roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Ze względu na epidemię koronawirusa nie można się spotkać na ogólnopolskich obchodach, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wspólnie świętować.

– W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Mimo ograniczeń, uczcijmy w naszych miastach, miejscowościach i wsiach pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe z 1990 r. Uczcimy tę rocznicę głównie zdalnie, ale jednak wspólnie. Ta wspólnota i solidarność to nasz największy kapitał. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość.

Epidemia sprawiła, że z wielu planowanych aktywności samorządy musiały zrezygnować, wiele przenieść do sieci, a jeszcze kolejne przeprowadzać w warunkach nadzwyczajnych – w maseczkach, rękawiczkach, zachowując dwumetrowe odstępy.

Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami naszych małych ojczyzn, budujemy miasta i miejscowości. Tworzymy społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracujemy z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijamy systemy współpracy i współzarządzania. 30-lecie polskiej samorządności to zatem okazja, aby podsumować co się przez ten czas udało.

Z okazji 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności zaplanowane były wystawy, eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne. Jednak w czasie stanu epidemicznego miasta i wsie organizują obchody w nowej formule.

Z okazji ogólnopolskich obchodów 30-lecia wyborów samorządowych przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych 21 maja posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach majowych z 1990 r.

Posadzenie 50 jabłoni u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości to część świętowania 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r., a weszła w życie 26 maja tego samego roku.

– Z samorządów w dużej mierze wyrosła później demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna – nowa solidarność, może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– Za nami 30 lat naprawdę gigantycznego sukcesu, chyba bez precedensu w historii Polski. Niech ten sad samorządności i te jabłonki będą symbolem tego, że to, co dobre, wyrasta z nas, z naszych małych ojczyzn – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Kilka dni temu na murze przy metrze Centrum, na tzw. patelni, powstał wyjątkowy mural, upamiętniający 30. rocznicę odrodzenia polskiej samorządności. Mieszkańcy mogą go podziwiać do 7 czerwca.

Mural skupia w sobie kilka opowieści. Z jednej strony odwołujemy się do celebracji dwóch wydarzeń: wypadającej 27 maja br. rocznicy 30-lecia wyborów samorządowych i przypadającego na 4 czerwca Święta Warszawy, z drugiej natomiast prezentuje ciągle aktualne nastroje. Ilustracja powstała na początku izolacji, kiedy większość z nas oglądała miasto z perspektywy własnego mieszkania albo podczas wyjść pierwszej potrzeby.

Święto Warszawy przypada na początek czerwca i początek lata. I chociaż świętowanie z założenia powinno się kojarzyć ze wspólnym przeżywaniem radości, a my jesteśmy teraz osobno, to połączyliśmy te dwa tematy – wspólnoty i izolacji, tworząc ilustrację "Do zobaczenia!" – pocztówkę z nadzieją na spotkanie i ponowne odkrywanie miasta.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA